آموزش رفع مشکل صفحه سفید وردپرس

نمایش صفحه سفید وردپرس

اگر با وردپرس کار می‌کنید احتمالا تا به حال حداقل یکبار با خطای ترسناک و پر استرس نمایش صفحه سفید در بخش‌های مختلف سایت (مثلا بخش مدیریت، صفحه اصلی و…) مواجه شده‌اید. این خطا ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود که در ادامه ابتدا به بررسی دلایل بروز خطای صفحه سفید وردپرس پرداخته و سپس راه حل‌های رفع این مشکل را بررسی می‌کنیم.

 

محدودیت حافظه

یکی از دلایل نمایش صفحه سفید در وردپرس، محدودیت حافظه می‌باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید به پستی که در مورد افزایش حافظه در وردپرس منتشر کرده‌ام مراجعه کنید.

 

فعالسازی یا نصب افزونه جدید

اگر بلافاصله پس از نصب یا فعالسازی یک افزونه با خطای صفحه سفید مواجه شدین، به احتمال زیاد مشکل از همان افزونه می‌باشد. معمولا افزونه‌ها در دو حالت برای وبسایت ما مشکل ایجاد می‌کنند که یا افزونه از نظر برنامه نویسی دارای مشکل باشد و یا افزونه‌ای که نصب کرده‌ایم با یکی از افزونه‌هایی که از قبل بر روی سایت فعال بوده سازگار نبوده است (Conflict دارد). برای رفع این مشکل دو راه حل وجود دارد:

راه اول: با استفاده از FTP و یا با ورود به کنترل پنل هاست خود وارد پوشه wp-content شده و سپس وارد پوشه plugins شوید و پوشه‌ی پلاگینی که با تازگی نصب کرده‌اید را حذف کنید.

راه دوم: وارد مسیر فوق شده و پوشه‌ی plugins را به نام دلخواه دیگری تغییر دهید و وبسایت خود را چک کنید. اگر مشکل برطرف شده بود، مجدد پوشه‌ی plugins را به همین نام (نام اولیه) تغییر دهید و وارد پنل مدیریت وبسایت خود شوید. مشاهده می‌کنید که تمامی پلاگین‌ها غیر فعال شده‌اند. حالا افزونه‌ها را یکی یکی فعال کنید تا افزونه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده بود را شناسایی و حذف کنید.

 

مشکلات قالب

اگر پس از نصب قالب جدید با مشکل نمایش صفحه سفید مواجه شدید، با استفاده از FTP و یا با ورود به کنترل پنل هاست خود وارد پوشه wp-content شده و سپس وارد پوشه wp-themes شوید و پوشه‌ی قالبی که با تازگی نصب کرده‌اید را حذف کنید. با اینکار وردپرس قالب پیشفرض را فعال می‌کند و می‌توانید وبسایت را مشاهده کنید و یا وارد صفحه مدیریت شوید. (توجه کنید که قبل از حذف قالب، در صورت نیاز بکاپ تهیه کنید)

درصورتی که با حذف قالب مشکل برطرف شد، مشخصا اشکال در فایل functions.php قالب شما می‌باشد. اگر به تازگی کدی به آن اضافه کرده‌اید، آن را حذف کنید و مجدد تست کنید. در غیر این صورت از یک متخصص بخواهید کدهای موجود در فایل functions.php را بررسی کرده و اشکالات را برطرف کند.

 

فعالسازی نمایش خطای وردپرس

اگر روش‌های فوق مشکل را برطرف نکرد، باید بررسی کنیم که مشکل از کجا ناشی می‌شود و به همین دلیل نیاز داریم تا نمایش خطا را در وردپرس فعال کنیم. برای اینکار تکه کد زیر را در فایل wp-config.php قرار داده و مجدد سایت را چک کنید. مشاهده می‌کنید که اطلاعاتی در مورد خطا نمایش داده می‌شود که باید با توجه به متن ارور، مشکل را پیدا کرده و برطرف کنید.

نکته مهم: حتما پس از اتمام کار، کد فوق را از فایل wp-config.php حذف کنید.

 

خالی کردن کش (Cache)

اگر از افزونه کش بر روی وبسایت خود استفاده می‌کنید، یکبار کش را پاک کنید و مجدد تست کنید. ممکن است فایل‌های cache باعث ایجاد مشکل شده باشند.

 

راه حل آخر

اگر هیچکدام از روش‌های فوق مشکل را برطرف نکرد، ممکن است یکی از فایل‌های اصلی وردپرس دچار آسیب شده باشند. برای رفع این مشکل می‌توانید تمامی فایل‌ها و فولدرهای وردپرس را مجدد آپلود کنید و یا اینکه یکبار وردپرس را از ابتدا نصب کنید و بکاپ فعلی را به آن منتقل کنید.

فراموش نکنید در تمامی مراحل قبل از انجام هر کاری حتما از وبسایت خود بکاپ تهیه کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *