نوشتن بهترین Meta Description از نظر سئو

متاتگ دسکریپشن Description برای سئو

متاتگ دسکریپشن Description برای سئو

سئو و بهینه سازی سایت فرایندی پیچیده، حساس و دقیق است. این جمله‌ای است که همیشه وقتی در مورد سئو بحث می‌شود تکرار می‌کنم که بدانیم با چه فرایند حساسی رو به رو هستیم. از گذشته المان‌های مختلفی مطرح بوده که بیشترین تاثیر را در سئو سایت داشتند اما به مرور زمان و با تغییر الگوریتم‌های موتورهای جستجو تاثیر برخی از این المان‌ها کمتر شده و تاثیر برخی نیز مانند Meta Keyword به طور کامل حذف شده است.

 

تاثیر Meta Description بر سئو

Meta Description کماکان یکی از مهمترین المان‌های سئو می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم بر روی کسب نتایج بهتر در گوگل و سایر موتورهای جستجو دارد. اگر صفحه‌ای از وبسایت شما دارای تگ Meta Description نباشد، خود گوگل به طور خودکار اولین پاراگراف از متنی که در صفحه مشاهده می‌کند را به عنوان Description نمایش می‌دهد.

در ادامه قصد داریم نحوه‌ی نوشتن بهترین Meta Description را برای نوشته‌های وبسایت بررسی کنیم.

 

چگونه Meta Description بهینه بنویسیم ؟

نکات بسیار مهمی هستند که اگر هنگام نوشتن متاتگ Description آن‌ها را رعایت کنید، به طور واضح تاثیر آن را بر وضعیت سئوی وبسایت خود مشاهده خواهید کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد:

۱- در درجه‌ی اول سعی کنید Meta Description را برای جذب کاربر بنویسید و نه برای گوگل! در حال حاضر بیشترین تاثیر این متاتگ در متقاعد کردن کاربر برای کلیک بر روی لینک وبسایت شماست. تصور کنید در کلمه‌ای در جایگاه پایینتری از صفحه اول قرار گرفته‌اید.

اتفاقی که می‌افتد این است که رتبه‌های بالا بیشترین کلیک را جذب می‌کنند اما اگر شما سعی کنید Meta Description حرفه‌ای بنویسید طوری که کاربر را برای خواندن نوشته‌ی شما تحریک کند، موفق به جذب کلیک آن کاربر خواهید شد حتی اگر در پایین صفحه قرار داشته باشید.

۲- تحت هیچ شرایطی از کلمات کلیدی به صورت اسپم وار و پشت سر هم استفاده نکنید و به جای آن از جملات خوب و جذاب استفاده کنید. فراموش نکنید که هنگام نوشتن جملات، دستور زبان و قواعد نوشتاری را رعایت کنید. نمونه‌ای از یک Meta Description خوب:

تگ Meta Description مناسب

۳- دقت کنید متاتگ Description شما باید حداکثر بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر باشد. در صورتی که تعداد کاراکترها بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر باشد، فقط ۱۶۰ کاراکتر اول آن توسط موتورهای جستجو نمایش داده شده و مابقی به صورت نقطه چین (…) نمایش داده خواهد شد.

۴- سعی کنید قبل از نوشتن Meta Description خود، ابتدا رقبا را خوب آنالیز کنید و سپس سعی کنید Description متفاوتی نسبت به سایر رقبا بنویسید که کاربر را ترغیب به کلیک بر روی لینک وبسایت شما کند.

۵- اگر در حال نوشتن Meta Description برای متنی هستید که توسط شما نوشته نشده، حتما قبل از آن، متن را به طور کامل مطالعه کنید تا به درک درستی از موضوع متن برسید و پس از آن اقدام به نوشتن کنید.

۶- سعی کنید از کلمات کلیدی متن خود به طور متعادل و غیر افراطی در Meta Description استفاده کنید. اگر در سایر قسمت‌های وبسایت مانند عنوان، متن، آدرس صفحه و… نیز به درستی از کلمات کلیدی استفاده کرده باشید، با استفاده درست از کلمات کلیدی در Meta Description سیگنالی به گوگل می‌دهیم که متوجه شود این نوشته برای چه کلمه‌ای (کلمات) بهینه شده است.

و در نهایت باز هم تکرار می‌کنم هنگام نوشتن Meta Description فقط به جذب کاربر فکر کنید و نه گوگل!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *