حل مشکل ارسال ایمیل وردپرس با smtp

همانطور که می‌دانید سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای ارسال ایمیل‌های خود از توابع PHP استفاده می‌کند. از آنجایی که اکثر وب سایت‌های وردپرسی بر روی هاست اشتراکی قرار دارند، ارسال ایمیل در برخی وب سایت‌ها با مشکل مواجه شده و به درستی ارسال نمی‌شود. دلیل عدم ارسال صحیح ایمیل، بستن و یا اعمال محدودیت برای توابع مربوط به ارسال ایمیل در سرور به دلیل جلوگیری از ارسال اسپم می‌باشد که در هاست‌های اشتراکی به وفور دیده می‌شود.

 

راه حل مشکل ارسال ایمیل در وردپرس

راه حل‌های متفاوتی برای رفع مشکل ارسال ایمیل در وردپرس وجود دارد. یکی از راه‌ها ارسال ایمیل با سرویس‌های مختلف مانند MailerLite و… می‌باشد که هزینه نسبتا بالایی خصوصا اگر تعداد کاربران بالایی داشته باشید برای شما به همراه خواهد داشت.

راه حل ما در این پست استفاده از ایمیل اختصاصی خود (مانند info@domain.com) بر روی هاست فعلی با استفاده از پروتکل SMTP می‌باشد.

 

ارسال ایمیل با استفاده از SMTP در وردپرس

برای استفاده از این روش ابتدا وارد کنترل پنل هاست خود شده و یک اکانت ایمیل ایجاد کنید. این اکانت می‌تواند هر نامی داشته باشد اما بهتر است از اسامی معقول مانند زیر استفاده کنید:

سپس آدرس و پورت اتصال به سرور SMTP را از شرکت میزبان سایت خود دریافت کنید.

در مرحله بعدی افزونه WP Mail SMTP را دانلود و نصب کنید. (همچنین می‌توانید از بخش افزونه‌ها در مدیریت وردپرس بر روی افزودن کلیک کنید و نام این افزونه را جستجو کنید و بر روی نصب کلیک کنید). پس از نصب، افزونه را فعال کنید و از منوی تنظیمات بر روی “Email” کلیک کنید تا وارد صفحه مربوط به تنظیمات این افزونه شوید.

تنظیمات SMTP در وردپرس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تنظیمات پلاگین WP Mail SMTP دارای بخش‌های مختلفی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در قسمت From Email نام ایمیلی که قصد دارید برای کاربر دریافت کننده‌ی ایمیل به نمایش در بیاید را وارد کنید. بهتر است همان نام ایمیل واقعی که ایجاد کرده‌اید را وارد کنید.

در قسمت From Name نام فرستنده ایمیل‌ها را مشخص می‌کنید. به عنوان مثال می‌توانید نام وب سایت یا برند خود را وارد کنید.

تنظیمات قسمت Mailer را تغییر ندهید زیرا در وضعیت فعلی از SMTP برای ارسال ایمیل‌ها استفاده می‌کند.

سپس وارد بخش SMTP Options شده و دو مقدار SMTP Host و SMTP Port را طبق مقادیر دریافت شده از شرکت هاستینگ خود وارد کنید.

قسمت Encryption را مطابق تصویر بالا گزینه‌ی Use SSL encryption را انتخاب کنید تا داده‌ها قبل از ارسال برای حفظ امنیت رمزنگاری شوند.

قسمت Authentication را نیز بر روی Yes قرار دهید و یوزرنیم/پسورد اکانت ایمیلی که ایجاد کرده‌اید را وارد کنید. و سپس تنظیمات را ذخیره کنید.

جهت اطمینان از اینکه همه چیز به درستی انجام شده و ایمیل‌ها توسط SMTP ارسال می‌شوند، پس از ذخیره‌ی تنظیمات، به پایین صفحه بروید:

تست ارسال ایمیل توسط SMTP

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، امکانی در این افزونه وجود دارد تا بتوانید با ارسال ایمیل تست به خودتان، متوجه شوید که تنظیمات به درستی انجام شده است یا نه. برای اینکار آدرس ایمیل خود را در کادر وارد کرده و بر روی Send Test کلیک کنید.

در صورتی که حداکثر بعد از چند دقیقه ایمیل تست را دریافت کردید، تنظیمات به درستی انجام شده است و در غیر این صورت، مراحل را مجددا و با دقت انجام دهید.