انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو

سئو وردپرس با انتخاب بهترین پیوند یکتا

سئو وردپرس با انتخاب بهترین پیوند یکتا

انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو بسیار مهم و ضروری می‌باشد و تاثیر مستقیمی در کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجو دارد. به همین دلیل لازم است تا در این پست به طور کامل و مفصل، این مساله را برای همیشه حل کنیم و با توضیح ساختارهای مختلف پیوند یکتا در وردپرس، به بیان مزایا و معایب انتخاب هرکدام بپردازیم و در نهایت با بیان دلیل، بهترین حالت پیوند یکتا از نظر سئو را انتخاب کنیم.

اگر از منوی “تنظیمات” وردپرس بر روی زیر منوی “پیوندهای یکتا” کلیک کنید، وارد صفحه‌ی تنظیمات پیوند یکتا در وردپرس خواهید شد. همانطور که مشاهده می‌کنید در این صفحه امکان انتخاب ۶ حالت مختلف به عنوان ساختار پیوند یکتا وجود دارد که هرکدام از آن‌ها، آدرس مطالب شما را به شکل متفاوتی ایجاد می‌کنند و در ادامه به بررسی هرکدام از این حالت‌ها می‌پردازیم.

تنظیمات پیوند یکتا در وردپرس

پیشفرض (Plain): همانطور که از مثال آن مشخص است در این نوع پیوند یکتا، نوشته‌ها بر اساس آی دی آدرس دهی می‌شوند. این نوع پیوند یکتا بدترین حالت از نظر سئو می‌باشد.

روز و نام: در این حالت پس از آدرس سایت، تاریخ کامل (روز، ماه و سال) و سپس عنوان نوشته شما قرار می‌گیرد. درست است که در این حالت نام نوشته نیز وجود دارد اما وجود تاریخ در نوشته ضرورتی ندارد و فقط باعث طولانی شدن URL خواهد شد و این از نظر سئو مناسب نیست به این دلیل که گوگل توصیه می‌کند آدرس صفحات تا حد ممکن کوتاه باشند.

ماه و نام: این حالت هم دقیقا مانند مورد قبل می‌باشد تنها با این تفاوت که “روز” از تاریخ آن حذف شده و فقط “ماه و سال” در آدرس قرار دارند. این مورد نیز از نظر سئو حالت ایده آل نیست و توصیه نمی‌شود.

عددی: در این حالت پس از آدرس سایت، کلمه بایگانی و سپس آی دی پست قرار می‌گیرد. این حالت به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود مگر در شرایط خاص که نیاز داشته باشید کلمه‌ای ثابت و مشخص در آدرس تمامی نوشته‌های شما وجود داشته باشد که برای این کار می‌بایست گزینه‌ی “عددی” را انتخاب کرده و به جای کلمه‌ی “بایگانی”، کلمه مد نظر خود را قرار دهید.

نام نوشته: محبوب ترین و پر استفاده ترین نوع پیوند یکتا در وردپرس، حالت “نام نوشته” می‌باشد. در این حالت می‌توانید هنگام نوشتن پست جدید در وب سایتتان، لینک نوشته را به دلخواه تغییر دهید و مقادیر دلخواه را وارد کنید (مثلا در راستانا عنوان نوشته به صورت انگلیسی وارد می‌شود). در صورتی که این قسمت را هنگام نوشتن پست جدید تغییری ندهید، وردپرس به صورت پیشفرض عنوان نوشته را به عنوان آدرس آن مطلب در نظر می‌گیرد. این مورد از نظر سئو مناسب می‌باشد اما عجله نکنید و ادامه مقاله را نیز مطالعه کنید.

ساختار دلخواه: در این بخش شما می‌توانید با استفاده از متغیرهایی که وردپرس در اختیار شما قرار داده است، ساختار دلخواه خود را ایجاد کنید. در ادامه ابتدا به معرفی و توضیح هرکدام از این متغیرها می‌پردازیم و سپس چند مثال از نحوه استفاده از آن‌ها را خواهید دید.

 • %year% (سالی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۱۳۹۴)
 • %monthnum% (ماهی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۰۱ ماه ژانویه را نشان می‌دهد)
 • %day% (روزی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۱۵ روز پانزدهم ماه را نشان می‌دهد)
 • %minute% (دقیقه‌ای که نوشته در آن منتشر شده است مثلا ۴۵)
 • %second% (ثانیه‌ای که نوشته در آن منتشر شده است مثلا ۳۵)
 • %post_id% (شناسه هر پست که عددی یکتا و غیر تکراری می‌باشد مثلا ۹۵)
 • %postname% (بالاتر در قسمت “نام نوشته” توضیح داده شد)
 •  %category% (نام دسته بندی(هایی) که نوشته شما در آن قرار دارد و اگر چند دسته بندی باشد همه‌ی آن‌ها را پشت سر هم قرار می‌دهد)
 • %tag% (برچسبی که در نوشته استفاده شده است مثلا آموزش-وردپرس)
 • %author% (نام کاربری نویسنده نوشته مثلا Ahmad)

حالا که با متغیرهای بالا آشنا شدین می‌توانید ساختار دلخواه خود را با استفاده از آن‌ها ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید از نام دسته بندی به همراه نام نوشته استفاده کنید، پس از انتخاب ساختار دلخواه از تنظیمات پیوند یکتا، مقدار زیر را در کادر روبرو وارد کرده و تنظیمات را ذخیره کنید :

 

در نهایت مناسب ترین پیوند یکتا از نظر سئو کدام است؟

از نظر سئو ۲ پارامتر در پیوند یکتا دارای اهمیت است:

۱- کوتاه بودن پیوند یکتا: هرچه URL پست شما کوتاه‌تر باشد از نظر گوگل بهتر و بهینه تر است.

۲- استفاده از کلمات کلیدی در پیوند یکتا: این مورد دارای اهمیت بسیار زیادی است. حتما ساختار پیوند یکتا را طوری انتخاب کنید که کلمات کلیدی مرتبط با پست شما در آن قرار داشته باشد. این مورد به گوگل کمک می‌کند درک بهتری از محتوای صفحه و کلمات کلیدی آن داشته باشد و بتواند نتایج بهتری را هنگام جستجو به کاربران ارائه کند.

من توصیه می‌کنم در ابتدای ساختار دلخواهتان حتما از %post_id% استفاده کنید. یکی از مهمترین مزایای دلایل این توصیه این است که اگر از این ساختار استفاده کنید، مهم نیست کاربرانتان بعد از آی دی مربوط به هر پست چه چیزی تایپ می کنند. حتی اگر آدرس را غلط تایپ کنند به پست مد نظرشان منتقل خواهند شد. اجازه دهید همراه با مثالی این موضوع را توضیح دهم. آدرس پستی که در حال مشاهده آن در راستانا هستید به شکل زیر است:

در این حالت اگر شما بعدا بخواهید به همین پست مراجعه کنید و این مقاله را بخوانید نیازی نیست به دنبال آدرس این پست بگردید و یا آن را جایی ذخیره کنید. کافیست آی دی این پست را به یاد داشته باشید و آدرس زیر را تایپ کنید:

خواهید دید که به همین نوشته منتقل می‌شوید. حتی اگر آدرس اشتباهی مانند آدرس زیر تایپ کنید باز هم همین اتفاق خواهد افتاد:

یکی دیگر از مزایای استفاده از %post_id% در ابتدای پیوند یکتای وردپرس این است که حتی اگر بعدا قصد تغییر ساختار پیوند یکتا به شکلی دیگر را داشته باشید، در صورتی که در ابتدای ساختار پیوند یکتای جدید هم از %post_id% استفاده کنید دیگر با ارور ۴۰۴ در آدرس نوشته‌های خود مواجه نخواهید شد و نوشته‌ها به صورت خودکار به آدرس جدید منتقل خواهند شد.

در نهایت ساختاری که به شما پیشنهاد می‌کنم به شکلی است که ابتدای آن %post_is% و بعد از آن %postname% قرار داشته باشد:

بعضا دیده شده که برخی افراد توصیه می‌کنند در انتهای آدرس html. قرار دهیم زیرا گوگل سایت را بهتر ایندکس می‌کند اما در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد. در سال‌های بسیار دور، گوگل صفحات استاتیک را به این دلیل که محتوای آن‌ها ثابت بود بیشتر مورد توجه قرار می‌داد و از انتهای آدرس یعنی html. و htm. متوجه استاتیک بودن صفحات می‌شد در حالی که در صفحت داینامیک از query string های بسیاری استفاده می‌شد که گوگل علاقه‌ای به آن‌ها ندارد. اما امروزه تفاوتی میان سایت‌های استاتیک و داینامیک (در صورت بهینه بودن و آدرس دهی صحیح) وجود ندارد و حتی سایت‌های داینامیک که مدام در حال آپدیت شدن می‌باشند بیشتر مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد.

اما اگر به هر دلیلی هنوز می‌خواهید در انتهای آدرس‌های خود از html. استفاده کنید می‌توانید ساختار بالا را به شکل زیر تغییر دهید:

 

نکته مهم پیش از تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس

اگر وب سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اید و نوشته‌ای بر روی آن قرار ندارد می‌توانید با خیال راحت ساختار پیوند یکتای وب سایت خود را تغییر دهید. اما اگر پست‌های زیادی بر روی وب سایت شما منتشر شده، با تغییر ساختار پیوند یکتا، آدرس تمامی پست‌های شما تغییر خواهد کرد و در صورتی که شخصی با جستجو در گوگل بر روی یکی از پست‌ها کلیک کرده و وارد وب سایت شما شود با خطای ۴۰۴ (۴۰۴ Error) مواجه می‌شود که باعث ایجاد امتیاز منفی برای وب سایت شما نزد گوگل خواهد شد.

راه حل این مشکل ریدایرکت ۳۰۱ (۳۰۱ Redirect) آدرس‌های قدیمی به آدرس‌های جدید می‌باشد. طبیعتا در صورتی که تعداد پست‌ها زیاد باشند انجام این کار به صورت دستی بسیار مشکل و زمان‌بر خواهد بود. به زودی در پستی جداگانه آموزشی در این مورد منتشر خواهم کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. ‍پینگ بک: علت ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل - راستانا

 2. محمد

  با سلام، آیا افزونه های ریدایرکت ۴۰۴ به صفحه اصلی جلوی امتیاز منفی در صورت تغییر پیوند یکتا را میگیرد؟ یا فقط ار لحاظ ظاهری از خطا در سرچ کنسول جلوگیری میکند؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. احمد اردیبهشت

   سلام

   اگر ریدایرکت از نوع ۳۰۱ باشد قطعا جلوی بروز خطا در سرچ کنسول را می گیرد.

   توصیه می کنم در صورتی اینکار رو انجام بدین که صفحات حذف شده رتبه ی بالایی در گوگل نداشته باشند. اگر صفحاتی که حذف شده اند در یک یا چند کلمه خاص در گوگل بالا هستند، حتما به صفحات مرتبط ریدایرکت ۳۰۱ کنید تا رتبه و ارزش صفحه حذف شده به صفحه جدید منتقل بشه.

   موفق باشید

   پاسخ
  1. احمد اردیبهشت

   سلام

   مزیت آدرس دوم کوتاه بودن اون هست اما مزیت آدرس اول وجود کلمه کلیدی + نام خواننده که یک کلمه کلیدی ترکیبی بسیار خوبی هست می‌باشد.

   در نهایت حالت اول به دلیل وجود کلمه‌ی کلیدی ترکیبی قوی در اولویت قرار داره:
   http://www.domain.com / download ahang jadid ahmadreza shahriyari shak nakon

   موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *