آموزش برندسازی

معضلی به‌نام وسواس در انتخاب نام برند

انتخاب نام برند
نویسنده: احمد اردیبهشت

معمولاً وقتی در حال مطالعۀ مقالاتی در زمینۀ برندینگ هستیم، به نکات ریزودرشت بسیاری که در انتخاب نام برند مؤثر هستند اشاره می‌شود و به‌طور ناخواسته حساسیتی در ذهن ما شکل می‌گیرد که چگونه می‌توانیم بهترین نام را برای برند خود انتخاب کنیم؟

نام برند از دیدگاه مشتریان

واقعیتی که باید با آن روبه‌رو شوید این است که چیزی به‌عنوان نام برند خوب و بد وجود ندارد و آن چیزی که بیش از همه مورد توجه است برند خوب و بد است. شاید برای مشتریان شما مهم نباشد که نام برند شما چیست و چه مراحلی را برای رسیدن به این نام طی کرده‌اید.

بیشترین چیزی که برای مشتریان شما اهمیت دارد این است که بتوانید بخشی از مشکلات و یا نیازهای آن‌ها را برطرف کنید.

تصور کنید سال‌ها پیش و قبل از پیدایش برندهای معروف دنیای آی‌تی، شخصی از شما درخواست می‌کرد تا در انتخاب نام برند به او کمک کنید و شما نام‌هایی مانند گوگل، یاهو، بینگ و… را به او پیشنهاد می‌دادید. می‌توان تصور کرد که احتمالاً به نام‌های پیشنهادی شما می‌خندید اما در حال حاضر هرکدام از این نام‌ها تبدیل به برندهای معروف و بزرگی شده‌اند که میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند بدون توجه به اینکه نام آن‌ها چیست یا می‌توانست بهتر از این باشد و…

متأسفانه باید اعتراف کنم من هم در مقطعی دچار این وسواس بودم و زمان‌های بسیاری را برای انتخاب نام برند، انتخاب نام دامنه، انتخاب رنگ، انتخاب ساز، انتخاب زبان برنامه‌نویسی، انتخاب فریم ورک، انتخاب زمینۀ کاری و… تلف کردم و صادقانه به شما می‌گویم که تا این حد وسواس و حساسیت در انتخاب‌ها نه‌تنها کمکی به پیشرفت من نکرد بلکه باعث اتلاف زمان و هزینۀ زیادی شد و درنهایت به این نتیجه رسیدم که باید این رویه را تغییر دهم.

نتیجه‌گیری

در آخر این نکته را فراموش نکنید که مردم به خاطر نام برندتان از خدمات یا محصولات شما استفاده نمی‌کنند. آن‌ها به خاطر خدمات خوب و باکیفیتی که به آن‌ها ارائه می‌کنید شما را انتخاب کرده‌اند. پس وسواس را کنار بگذارید و به فکر پیشرفت کار و ارائۀ خدمات/محصولات باکیفیت باشید تا روزبه‌روز به هدف اصلی یعنی موفقیت نزدیک‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

یک قدم تا دانلود این هدایای ارزشمند فاصله دارید

یک جزوه الکترونیکی سئو همراه با فیلم دوره آموزش سئو
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.
close-link

یک قدم تا دانلود این کتاب فاصله دارید

دانلود کتاب بازاریابی با اینستاگرام
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.
close-link

رمز عبور دسترسی به این صفحه را ندارید؟!

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید و روی دکمۀ «ارسال رمز عبور» کلیک کنید تا بلافاصله رمز عبور به آدرس ایمیل شما ارسال شود
ارسال رمز عبور
close-link