آموزش بازاریابی

۷ نکته‌ی کلیدی برای جلب اعتماد مشتریان در جلسات فروش

جلب اعتماد مشتری در جلسه فروش
احمد اردیبهشت
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

برگزاری جلسات فروش یکی از اصلی‌ترین راهکارهای افزایش فروش در بازاریابی مستقیم است. معمولا مشتریانی که حاضر هستند در جلسات فروش یک محصول شرکت کنند، به آن محصول نیاز دارند و تنها کاری که لازم است توسط شما انجام شود، جلب اعتماد مشتری برای نهایی سازی فروش است. در ادامه با ۷ نکته‌ی کلیدی برای جلب اعتماد مشتریان در جلسات فروش آشنا خواهید شد که می‌توانید با انجام این موارد، درصد فروشتان را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید:

۱- خوش‌قول و قابل اعتماد باشید

اگر با مشتری جدیدی قرار ملاقات دارید که از قبل با شما و مجموعه‌تان آشنایی ندارد، بهتر است رأس ساعت مقرر جلسه‌ی فروش را آغاز کنید (البته توصیه می‌کنم همیشه این کار را انجام دهید)؛ تفاوتی ندارد که مشتری قرار است در یک جلسه‌ی فروش شرکت کند یا برای استفاده از خدمات مشاوره به شما مراجعه کرده است؛ با این کار به او نشان می‌دهید که خوش‌قول و قابل اعتماد هستید زیرا در آن لحظه، قرار ملاقاتتان از هر چیزی برایتان مهم‌تر است.

۲- ارائه‌ی حرفه‌ای و باکیفیت مطالب

نحوه‌ی ارائه‌ی مطالب در جلسات فروش، نقش بسیار مهمی در جلب اعتماد مشتریان دارد. سعی کنید از پاورپوینت و یا فایل‌های ویدیویی برای بیان بهتر مطالب استفاده کنید. به‌عنوان مثال اگر کار با محصولی که قصد فروش آن را دارید کمی پیچیده است، ویدیویی تهیه کنید که در آن چگونگی استفاده از محصولتان به‌طور کامل آموزش داده شده است و این ویدیو را در جلسه‌ی فروش برای مشتری پخش کنید. با این کار، مشتری مطمئن می‌شود که تمامی موانع و مشکلاتی که ممکن است در استفاده از محصول با آن مواجه شود قبلا توسط شما پیش‌بینی شده است.

۳- نظرات مشتریان وفادار

حتما در فهرستی چاپ شده، نام و نظرات مشتریان وفادارتان را آماده کنید تا در جلسه‌ی فروش به مشتریان جدید ارائه دهید. اگر سازمان‌ها، نهادها و یا برندهای معتبر از محصولات/خدمات شما استفاده می‌کنند، حتما علاوه بر نام، لوگوی آن‌ها را نیز در این فهرست چاپ کنید تا توجه مشتری را بیشتر به خود جلب کنند. توصیه می‌کنم علاوه بر فهرست متنی، نظرات مشتریانتان را به‌صورت ویدیویی نیز تهیه کنید و در جلسات فروش از آن برای افزایش اطمینان مشتری از کیفیت محصولات/خدمات خود استفاده کنید.

۴- اعتبار رسانه‌ای

اگر در مورد محصولات/خدمات شما در رسانه‌های مختلف مانند روزنامه‌ها، مجلات و وب سایت‌های معتبر مطالبی منتشر شده است و یا تبلیغاتتان در روزنامه‌ها و مجلات چاپ شده است، در فرصتی مناسب آن‌ها را به مشتری ارائه دهید. اعتبار رسانه‌ای شما تاثیر بسیاری بر جلب اعتماد مشتریان دارد.

۵- توجه به نیاز مشتری

مشتریان به‌طور پیشفرض تصور می‌کنند هدف شما از برگزاری جلسات فروش صرفا فروش محصولتان است و توجهی به نیاز واقعی آن‌ها ندارید. برای اینکه بتوانید اعتماد مشتری را جلب کنید، لازم است با پرسیدن سوال‌های مختلف در موقعیت‌های مناسب و همچنین بیان نکات آموزشی در حوزه‌ی کسب و کارتان به مشتریان نشان دهید که هدف شما کمک به آن‌ها برای رفع نیازشان است. حتی اگر واقعا محصولتان برای مشتری مناسب نیست به او بگویید که این محصول به این دلیل برای شما مناسب نیست و پیشنهاد من به شما استفاده از محصول دیگری است؛ با این کار به مشتری نشان خواهید داد که اگر پیشنهادی به او ارائه می‌دهید اطمینان دارید که آن محصول بهترین انتخاب ممکن برای اوست.

۶- فن بیان خوب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که لازم است در جلسات فروش به آن توجه کنید فن بیان است. تصور کنید خودتان در یک جلسه‌ی متقاعد سازی و فروش شرکت کرده‌اید و فروشنده یا سخنران از فن بیان ضعیفی برخوردار است و نمی‌تواند اطمینان لازم را از کیفیت و کارایی محصول مورد نظر به شما منتقل کند؛ قطعا در این حالت احتمال خرید شما به‌شدت کاهش می‌یابد. سعی کنید با فن بیان قوی با مشتریان صحبت کنید و با کلمات و جملات مطمئن و محکم، اطمینان لازم را به مشتریان القا کنید که محصول شما دقیقا همان چیزیست که آن‌ها می‌خواهند و خرید این محصول بهترین انتخاب برای آن‌ها خواهد بود.

۷- کمتر صحبت کنید؛ بیشتر کوش کنید!

این یک قانون طلایی در فروش مستقیم است؛ مشتریان بیش از آنکه به گوش دادن به صحبت‌های شما علاقه داشته باشند، به شنیده شدن علاقمندند! اجازه دهید مشتریان صحبت کنند و مشتاقانه به صحبت‌های آنان گوش کنید؛ هوشمندانه از آن‌ها در مورد شرایط و نیازهایشان سوال کنید و اجازه دهید به شما توضیح دهند که دقیقا به چه چیزی نیاز دارند. با این کار مشتریان متوجه خواهند شد که روال تمامی جلسات فروش شما یکسان نیست و با توجه به شرایط آن‌ها ممکن است روند جلسات تغییر کند.

در نهایت فراموش نکنید این شما هستید که می‌توانید توجه مشتری را جلب کرده و کاری کنید که او به شما و کسب و کارتان اعتماد کند. اگر بتوانید اعتماد مشتریان را جلب کنید، شاهد افزایش فروش غیر قابل انتظاری خواهید بود که طعم شیرین آن شما را به توسعه کسب و کار و کار بر روی مهارت‌های فردی مانند تقویت فن بیان ترغیب خواهد کرد.

۷ نکته‌ی کلیدی برای جلب اعتماد مشتریان در جلسات فروش
امتیاز 4.1 از مجموع 8 رای

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 5 =

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link