آموزش سئو

نوشتن بهترین Meta Description در سئو

متاتگ توضیحات description در سئو
احمد اردیبهشت
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

سئو و بهینه سازی سایت فرایندی پیچیده، حساس و دقیق است. این جمله‌ای است که همیشه وقتی در مورد سئو بحث می‌شود تکرار می‌کنم که بدانیم با چه فرایند حساسی رو به رو هستیم. از گذشته المان‌های مختلفی مطرح بوده که بیشترین تاثیر را در سئو سایت داشتند اما به مرور زمان و با تغییر الگوریتم‌های موتورهای جستجو تاثیر برخی از این المان‌ها کمتر شده و تاثیر برخی نیز مانند متاتگ کلمات کلیدی یا همان Meta Keyword به طور کامل از بین رفته است.

تاثیر متاتگ توضیحات Description بر سئو

Meta Description کماکان یکی از مهمترین المان‌های سئو می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم بر روی کسب نتایج بهتر در گوگل و سایر موتورهای جستجو دارد. اگر صفحه‌ای از وبسایت شما دارای تگ Meta Description نباشد، خود گوگل به صورت خودکار ۱۶۰ کاراکتر از اولین پاراگراف متنی که در صفحه قرار دارد را به عنوان دیسکریپشن نمایش می‌دهد.

در ادامه قصد داریم نحوه‌ی نوشتن بهترین Meta Description را برای صفحات مختلف وب سایت بررسی کنیم.

چگونه Meta Description بهینه بنویسیم؟

نکات بسیار مهمی هستند که اگر هنگام نوشتن متاتگ Description به آن‌ها توجه کنید، به طور واضح تاثیر آن را بر وضعیت سئوی وبسایت خود مشاهده خواهید کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم:

۱- در درجه‌ی اول سعی کنید Meta Description را برای جذب کاربر بنویسید و نه برای گوگل! در حال حاضر بیشترین تاثیر این متاتگ در متقاعد کردن کاربر برای کلیک بر روی لینک وبسایت شماست. تصور کنید در کلمه‌ای در جایگاه پایینتری از صفحه اول قرار گرفته‌اید. اتفاقی که می‌افتد این است که رتبه‌های بالا بیشترین کلیک را جذب می‌کنند اما اگر شما سعی کنید Meta Description حرفه‌ای بنویسید طوری که کاربر را برای خواندن نوشته‌ی شما ترغیب کند، حتی اگر در پایین صفحه قرار داشته باشید موفق به جذب کلیک آن کاربر خواهید شد. با ادامه‌ی این روند شاهد رسیدن وب سایتتان به رتبه اول گوگل در کلمه‌ی کلیدی مد نظرتان خواهید بود.

۲- هنگام نوشتن متاتگ دیسکریپشن، تحت هیچ شرایطی از کلمات کلیدی به صورت اسپم وار و پشت سر هم استفاده نکنید و به جای آن از جملات خوب و جذاب استفاده کنید. فراموش نکنید که هنگام نوشتن جملات، دستور زبان و قواعد نوشتاری را رعایت کنید. نمونه‌ای از یک Meta Description خوب:

نمونه‌ای از دسکریپشن مناسب در سئو

۳- دقت کنید متاتگ Description باید حداکثر بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر باشد. در صورتی که تعداد کاراکترها بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر باشد، فقط ۱۶۰ کاراکتر اول آن توسط موتورهای جستجو نمایش داده شده و مابقی به صورت نقطه چین (…) نمایش داده خواهد شد.

۴- سعی کنید قبل از نوشتن Meta Description، ابتدا رقبا را خوب آنالیز کنید و سپس سعی کنید Description متفاوتی نسبت به سایر رقبا بنویسید که کاربر را ترغیب به کلیک بر روی لینک وب سایت شما کند.

۵- اگر در حال نوشتن Meta Description برای متنی هستید که توسط شما نوشته نشده، حتما قبل از آن، متن را به طور کامل مطالعه کنید تا به درک صحیحی از موضوع متن برسید و پس از آن اقدام به نوشتن کنید. این حالت ممکن است برای متخصصان سئو به بیشتر از سایر کاربران اتفاق بیافتد.

۶- سعی کنید از کلمات کلیدی متن خود به طور متعادل و غیر افراطی در Meta Description استفاده کنید. اگر در سایر قسمت‌های وب سایت مانند عنوان، متن، آدرس صفحه و… نیز به درستی از کلمات کلیدی استفاده کرده باشید، با استفاده درست از کلمات کلیدی در Meta Description سیگنال‌هایی برای گوگل ارسال می‌کنیم که درک کند این نوشته برای چه کلمه‌ای بهینه سازی شده است.

نکته‌ی مهم

و در نهایت باز هم تکرار می‌کنم هنگام نوشتن Meta Description فقط به جذب کاربر فکر کنید و نه گوگل!

نوشتن بهترین Meta Description در سئو
امتیاز 4.8 از مجموع 6 رای

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

4 × 1 =

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link