آموزش سئو

علت ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل

ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

پس از طی کردن مراحل طراحی سایت و سئو، معمولاً مشکلات کوچک و بزرگ بسیاری بر سر راه وبمسترها سبز می‌شوند. یکی از این مشکلات ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو است. اولین قدم برای گرفتن ورودی از گوگل، ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل است و اگر این اتفاق رخ ندهد، وب‌سایت شما حتی در صفحات آخر نتایج گوگل نیز نمایش داده نمی‌شود.

در اینجا دو مسئله وجود دارد:

  1. صفحات سایت کند و با تأخیر زیاد در گوگل ایندکس می‌شوند.
  2. صفحات سایت در گوگل ایندکس نمی‌شوند.

اگر شما با مشکل اول دست‌به‌گریبان هستید یعنی صفحات سایت شما در گوگل ایندکس می‌شوند اما سرعت ایندکس صفحات بسیار پایین است و مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا گوگل صفحات جدید سایت شما را ایندکس کند، می‌توانید راهکارهای موجود در نوشتۀ ۱۱ نکته برای افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت را مطالعه کرده و به کار بگیرید؛ اما اگر با مشکل دوم مواجه شده‌اید یعنی صفحات سایت شما ایندکس نمی‌شوند، در ادامۀ این نوشته با ما همراه باشید.

دلایل ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل

در ابتدا باید بررسی کنیم که آیا در حال حاضر صفحه‌ای از وب‌سایت شما در گوگل ایندکس شده است یا خیر. برای این کار عبارت site:yoursite.com را در گوگل جستجو کنید (به‌جای yoursite.com آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید). با جستجوی این عبارت، لیست تمامی صفحات وب‌سایت شما که توسط گوگل ایندکس شده‌اند را مشاهده می‌کنید.

پس از بررسی وضعیت ایندکس صفحات با یکی از دو حالت زیر مواجه شویم:

  1. ممکن است هیچ‌کدام از صفحات وب‌سایت ایندکس نشده باشند.
  2. ممکن است فقط بخشی از صفحات مانند تگ‌ها و یا دسته‌ها ایندکس نشده باشند.

اگر هیچ‌کدام از صفحات سایت ایندکس نمی‌شوند:

اگر وب‌سایت شما قبلاً در گوگل ایندکس شده اما پس از گذشت مدتی از فعالیت سایتتان ناگهان تمامی ایندکس‌ها حذف شده و ورودی سایت شما از گوگل به‌شدت کاهش یافته است، احتمالاً با بحرانی به نام پنالتی گوگل (پنالایز) مواجه شده‌اید که پرداختن به این موضوع خارج از بحث این نوشته است.

اما اگر مدتی از راه‌اندازی وب‌سایت شما گذشته و هنوز هیچ‌کدام از صفحات وب‌سایتتان ایندکس نشده است، باید دلایل زیر را به ترتیب بررسی کنید:

وجود متا تگ robots با مقدار noindex در هدر سایت

یکی از مهم‌ترین دلایل ایندکس نشدن صفحات در گوگل، وجود قطعه کد زیر در هدر سایت است:

<meta name="robots" content="noindex,follow"/>

برای اینکه بدانید این کد در هدر سایت شما وجود دارد یا خیر، با مرورگر کروم یا فایرفاکس وارد وب‌سایت خود شده و پس از کلیک راست بر روی صفحه، بر روی گزینۀ View page source کلیک کنید (از کلید ترکیبی ctrl+u استفاده کنید). در صفحۀ جدید کدهای وب‌سایت خود را مشاهده می‌کنید که می‌توانید با جستجوی عبارت robots در این صفحه، مقادیر این متا تگ را بررسی کنید و درصورتی‌که عبارت noindex در این صفحه وجود داشت، باید آن را از طریق ویرایش فایل‌های وب‌سایت خود و یا ویرایش تنظیمات افزونۀ سئو اصلاح کنید.

وجود دستورات اشتباه در فایل robots.txt

فایل robots.txt در ریشۀ وب‌سایت قرار دارد و از طریق آدرس yoursite.com/robots.txt می‌توانید محتویات آن را مشاهده کنید. هرگاه در این فایل دستور Disallow وجود داشت، دقت کنید که برای چه مسیری از آن استفاده شده است زیرا این دستور باعث جلوگیری از دسترسی ربات‌های گوگل به آن مسیر می‌شود. یکی از دلایل ایندکس نشدن صفحات سایت، استفادۀ نادرست از دستور Disallow است.

قبلاً در مطلبی با عنوان راهنمای بهینه‌سازی فایل robots.txt به نکات مهمی در خصوص ایجاد و بهینه‌سازی این فایل اشاره‌کرده‌ام که پیشنهاد می‌کنم حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

تنظیمات اشتباه در فایل htaccess

ممکن است دستوراتی در فایل htaccess وب‌سایت شما قرار داشته باشد که مانع از ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل شود. برای مشاهدۀ محتویات فایل htaccess می‌توانید از کنترل پنل هاست خود اقدام کنید.

با توجه به پیچیدگی دستورات htaccess توصیه می‌کنم از یک متخصص کمک بگیرید زیرا ممکن است با ویرایش این فایل، اشکالاتی در وب‌سایت شما ایجاد شود.

اگر فقط بخشی از صفحات مانند تگ‌ها و یا دسته‌ها ایندکس نمی‌شود:

در این صورت تمامی موارد بالا را برای آدرس و مسیر موردنظر بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر فقط دسته‌بندی‌های شما ایندکس نمی‌شوند، وارد آدرس یکی از دسته‌بندی‌های خود شده و با بررسی کدهای صفحه با استفاده از دستور Ctrl+U یا همان View source گرفتن از صفحه، وجود متا تگ noindex را بررسی کنید. اگر متا تگ robots با مقدار noindex وجود داشته باشد، علت ایندکس نشدن صفحات وب‌سایتتان دقیقاً همین است.

بنابراین بررسی کنید که این کد به چه دلیل به صفحات موردنظر اضافه شده است و با حذف این متا تگ، مشکل را برطرف کنید.

نتیجه‌گیری

به‌جز عوامل بالا، عامل دیگری وجود ندارد که به قطعیت باعث جلوگیری از ایندکس صفحات سایت شود اما عواملی مانند وجود نقشه سایت، بهینه‌سازی ساختار پیوند یکتا، ثبت سایت در سرچ کنسول (Search Console) و… می‌توانند در سریع‌تر شدن ایندکس صفحات وب‌سایتتان در گوگل مؤثر باشند که قبلاً در نوشتۀ ۱۱ نکته برای افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت به‌طو کامل به این موارد پرداخته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

11 − 7 =

یک قدم تا دانلود این هدایای ارزشمند فاصله دارید

یک جزوه الکترونیکی سئو همراه با فیلم دوره آموزش سئو
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.
close-link

یک قدم تا دانلود این کتاب فاصله دارید

دانلود کتاب بازاریابی با اینستاگرام
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.
close-link