آموزش سئو آموزش وردپرس

انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا از نظر سئو در وردپرس

پیوند یکتا برای سئو وردپرس
احمد اردیبهشت
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو بسیار مهم است و تاثیر مستقیمی در کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجو دارد. به همین دلیل لازم است تا در این پست به طور کامل و مفصل، این مساله را برای همیشه حل کنیم و با توضیح ساختارهای مختلف پیوند یکتا در وردپرس، به بیان مزایا و معایب هرکدام بپردازیم تا در نهایت بتوانیم بهترین حالت پیوند یکتا از نظر سئو را انتخاب کنیم.

انواع پیوند یکتا در وردپرس

اگر از منوی “تنظیمات” وردپرس بر روی زیر منوی “پیوندهای یکتا” کلیک کنید، وارد صفحه‌ی تنظیمات پیوند یکتا در وردپرس خواهید شد. همانطور که مشاهده می‌کنید در این صفحه امکان انتخاب ۶ حالت مختلف به عنوان ساختار پیوند یکتا وجود دارد که هرکدام از آن‌ها، آدرس مطالب شما را به شکل متفاوتی ایجاد می‌کنند و در ادامه به بررسی هرکدام از این حالت‌ها می‌پردازیم.

ساختار پیوند یکتا در وردپرس

ساده: همانطور که از مثال آن مشخص است در این نوع پیوند یکتا، نوشته‌ها بر اساس آی‌دی هر پست آدرس دهی می‌شوند. این نوع پیوند یکتا بدترین حالت از نظر سئو است و استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

روز و نام: در این حالت پس از آدرس سایت، تاریخ کامل (روز، ماه و سال) و سپس عنوان نوشته قرار می‌گیرد. درست است که در این حالت نام نوشته نیز وجود دارد اما وجود تاریخ در نوشته ضرورتی ندارد و فقط باعث طولانی شدن URL خواهد شد و این از نظر سئو مناسب نیست.

گوگل همواره توصیه می‌کند که سعی کنید آدرس صفحات تا حد ممکن کوتاه باشند.

ماه و نام: این حالت هم دقیقا مانند مورد قبل می‌باشد تنها با این تفاوت که “روز” از تاریخ آن حذف شده و فقط “ماه و سال” در آدرس قرار دارند. این مورد نیز از نظر سئو حالت ایده آل نیست و توصیه نمی‌شود.

عددی: در این حالت پس از آدرس سایت، کلمه بایگانی و سپس آی دی پست قرار می‌گیرد. این حالت به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود مگر در شرایط خاص که نیاز داشته باشید کلمه‌ای ثابت و مشخص در آدرس تمامی نوشته‌های شما وجود داشته باشد که برای این کار می‌بایست گزینه‌ی “عددی” را انتخاب کرده و به جای کلمه‌ی “بایگانی”، کلمه مد نظر خود را قرار دهید.

نام نوشته: محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع پیوند یکتا در وردپرس، حالت “نام نوشته” است. در این حالت می‌توانید هنگام نوشتن پست جدید در وب سایتتان، لینک نوشته را به دلخواه تغییر دهید و مقادیر دلخواه را وارد کنید. در صورتی که این قسمت را هنگام نوشتن پست جدید تغییری ندهید، وردپرس به صورت پیشفرض عنوان نوشته را به عنوان آدرس آن مطلب در نظر می‌گیرد. این مورد از نظر سئو ایده‌آل است.

ساختار دلخواه: در این بخش شما می‌توانید با استفاده از متغیرهایی که وردپرس در اختیار شما قرار داده است، ساختار دلخواه خود را ایجاد کنید. در ادامه ابتدا به معرفی و توضیح هرکدام از این متغیرها می‌پردازیم و سپس چند مثال از نحوه استفاده از آن‌ها را خواهید دید.

  • %year% (سالی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۱۳۹۴)
  • %monthnum% (ماهی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۰۱ ماه ژانویه را نشان می‌دهد)
  • %day% (روزی که مطلب در آن منتشر شده است مثلا ۱۵ روز پانزدهم ماه را نشان می‌دهد)
  • %minute% (دقیقه‌ای که نوشته در آن منتشر شده است مثلا ۴۵)
  • %second% (ثانیه‌ای که نوشته در آن منتشر شده است مثلا ۳۵)
  • %post_id% (شناسه هر پست که عددی یکتا و غیر تکراری می‌باشد مثلا ۹۵)
  • %postname% (بالاتر در قسمت “نام نوشته” توضیح داده شد)
  •  %category% (نام دسته بندی(هایی) که نوشته شما در آن قرار دارد و اگر چند دسته بندی باشد همه‌ی آن‌ها را پشت سر هم قرار می‌دهد)
  • %tag% (برچسبی که در نوشته استفاده شده است مثلا آموزش-وردپرس)
  • %author% (نام کاربری نویسنده نوشته مثلا Ahmad)

حالا که با متغیرهای بالا آشنا شدین می‌توانید ساختار دلخواه خود را با استفاده از آن‌ها ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید از نام دسته بندی به همراه نام نوشته استفاده کنید، پس از انتخاب ساختار دلخواه از تنظیمات پیوند یکتا، مقدار زیر را در کادر روبرو وارد کرده و تنظیمات را ذخیره کنید :

/%category/%postname%/

در نهایت مناسب ترین پیوند یکتا از نظر سئو کدام است؟

از نظر سئو ۲ پارامتر در پیوند یکتا دارای اهمیت است:

۱- کوتاه بودن پیوند یکتا: هرچه URL پست شما کوتاه‌تر باشد از نظر گوگل بهتر و بهینه تر است.

۲- استفاده از کلمات کلیدی در پیوند یکتا: این مورد دارای اهمیت بسیار زیادی است. حتما ساختار پیوند یکتا را طوری انتخاب کنید که کلمات کلیدی مرتبط با پست شما در آن قرار داشته باشد. این مورد به گوگل کمک می‌کند درک بهتری از محتوای صفحه و کلمات کلیدی آن داشته باشد و بتواند نتایج بهتری را هنگام جستجو به کاربران ارائه کند.

یک باور غلط

بعضا دیده شده که برخی افراد توصیه می‌کنند در انتهای آدرس صفحات و نوشته‌ها، html. قرار دهیم زیرا گوگل آن صفحات را بهتر ایندکس می‌کند اما در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد.

در سال‌های بسیار دور، گوگل صفحات استاتیک را به این دلیل که محتوای آن‌ها ثابت بود بیشتر مورد توجه قرار می‌داد و از انتهای آدرس یعنی html. و htm. متوجه استاتیک بودن صفحات می‌شد در حالی که در صفحت داینامیک از query string های بسیاری استفاده می‌شد که گوگل علاقه‌ای به آن‌ها نداشت.

اما امروزه تفاوتی میان سایت‌های استاتیک و داینامیک وجود ندارد و حتی سایت‌های داینامیک که مدام در حال آپدیت شدن می‌باشند بیشتر مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد. اما اگر به هر دلیلی هنوز می‌خواهید در انتهای آدرس‌های خود از html. استفاده کنید می‌توانید ساختار بالا را به شکل زیر تغییر دهید:

/%post_id%/%postname%.html

نکته مهم پیش از تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس

اگر وب سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اید و نوشته‌ای بر روی آن قرار ندارد می‌توانید با خیال راحت ساختار پیوند یکتای وب سایت خود را تغییر دهید. اما اگر پست‌های زیادی بر روی وب سایت شما منتشر شده، با تغییر ساختار پیوند یکتا، آدرس تمامی پست‌های شما تغییر خواهد کرد و در صورتی که شخصی با جستجو در گوگل بر روی یکی از پست‌ها کلیک کرده و وارد وب سایتتان شود با خطای ۴۰۴ مواجه شده که باعث ایجاد امتیاز منفی برای وب سایت شما نزد گوگل خواهد شد.

راه حل این مشکل ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های قدیمی به آدرس‌های جدید می‌باشد. طبیعتا در صورتی که تعداد پست‌ها زیاد باشند انجام این کار به صورت دستی بسیار مشکل و زمان‌بر خواهد بود.

به زودی در پستی جداگانه در مورد تغییر پیوند یکتا به صورت امن و بدون خطای ۴۰۴ خواهم نوشت!

انتخاب بهترین ساختار پیوند یکتا از نظر سئو در وردپرس
امتیاز 4.5 از مجموع 14 رای

دیدگاهتان را بنویسید

بیست − نه =

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link