آموزش سئو

همه‌چیز در مورد پیج اتوریتی و دامین اتوریتی + روش افزایش آن‌ها

دامین اتوریتی چیست؟ پیج اتوریتی چیست؟
احمد اردیبهشت
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

پیج اتوریتی (Page Authority) و دامین اتوریتی (Domain Authority) که به اختصار آن‌ها را با PA و DA نیز نمایش می‌دهند، پارامترهایی هستند که روز به روز به اهمیت آن‌ها افزوده می‌شود و در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترها در بررسی وضعیت سئوی وب سایت‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با این دو پارامتر پرداخته و روش افزایش اتوریتی سایت را به شما آموزش دهیم.

با غیرفعال شدن امکان مشاهدۀ پیج رنک گوگل، کاربران به دنبال معیار دیگری برای سنجش میزان قدرت و اعتبار وب سایت خود بودند. شرکت Moz.com که سایتی معتبر و شناخته‌شده در زمینۀ سئو و بهینه سازی سایت است، دو فاکتور به نام‌های پیج اتوریتی (Page Authority) و دامین اتوریتی (Domain Authority) معرفی کرد که به ترتیب بیانگر قدرت صفحه و قدرت دامنۀ هر وب سایت هستند. این دو پارامتر می‌توانند عددی بین ۱ تا ۱۰۰ داشته باشند و هرچه این عدد به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، در دامین اتوریتی نشان‌دهندۀ قدرت بالاتر دامنه و در پیج اتوریتی نشان‌دهندۀ قدرت بالاتر آن صفحه از وب سایت است.

اما ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که پیج اتوریتی و دامین اتوریتی به چه معنا هستند؟

پیج اتوریتی چیست؟

همانطور که اشاره شد، وب سایت Moz با استفاده از الگوریتم‌های خود، تمامی وب سایت‌های جهان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بر اساس پارامترهایی که در الگوریتم خود تعریف کرده است، به هر صفحه از وب سایت‌ها عددی بین ۱ تا ۱۰۰ را اختصاص می‌دهد. احتمالا حدس زده‌اید که Page Authority بیانگر قدرت هر صفحه از وب سایت است و طبیعتا پیج اتوریتی صفحات مختلف یک وب سایت باهم متفاوت هستند. 

معمولا در میان صفحات مختلف یک سایت، صفحه اصلی دارای بالاترین پیج اتوریتی (PA) است. البته ممکن است در وب سایتی این‌گونه نباشد و صفحه‌ای دیگر، پیج اتوریتی بالاتری نسبت به صفحه اصلی داشته باشد. به‌طورکلی هرچه عدد PA در صفحات مختلف سایت به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، بیانگر قدرت بالاتر آن صفحه از وب سایت است.

دامین اتوریتی چیست؟

بر خلاف پیج اتوریتی که مقدار آن برای هر صفحه از وب سایت متفاوت است، مقدار دامین اتوریتی برای تمامی صفحات سایت ثابت است. در واقع دامین اتوریتی (DA) بیانگر قدرت دامنۀ وب سایت شما است و هرچه مقدار Domain Authority به عدد ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، مجموعۀ وب سایت شما قدرت بالاتری دارد.

بد نیست بدانید تنها تعداد کمی از وب سایت‌های جهان هستند که دامین اتوریتی آن‌ها به عدد ۱۰۰ رسیده است. وب سایت‌هایی مانند گوگل، فیس‌بوک، توییتر، ویکی‌پدیا و… از نمونه وب سایت‌هایی هستند که دامین اتوریتی (DA) آن‌ها عدد ۱۰۰ را نمایش می‌دهد؛ بنابراین توقعی که ما از دامین اتوریتی یک سایت عادی داریم عددی بین ۲۰ تا ۴۰ است. در ادامۀ این مقاله در مورد تحلیل مقادیر دامین اتوریتی و پیج اتوریتی توضیح خواهم داد.

مشاهدۀ اتوریتی سایت

از آنجایی که دو پارامتر PA و DA توسط وب سایت Moz.com ارائه شده است، طبیعی است که محاسبۀ این دو پارامتر نیز توسط این وب سایت انجام می‌شود. البته وب سایت‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند مقدار دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب سایت‌ها را با استفاده از API وب سایت Moz.com نمایش دهند. تفاوتی ندارد که برای نمایش دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب سایتتان از چه سایتی استفاده می‌کنید؛ زیرا در نهایت مقدار PA و DA یکسانی را مشاهده خواهید کرد.

برای بررسی دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب سایتتان کافیست در گوگل یکی از عبارت‌های DA Checker یا PA Checker و یا Authority Checker را جستجو کنید تا با انبوهی از وب سایت‌ها مواجه شوید که امکان مشاهدۀ اتوریتی سایت را برایتان فراهم می‌کنند. لینک تعدادی از این وب سایت‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

https://moz.com/researchtools/ose
https://www.seoreviewtools.com/website-authority-checker
http://www.checkmoz.com

علاوه بر این وب سایت‌ها، شما می‌توانید تولبار مخصوص وب سایت Moz.com را نصب کنید تا با ورود به وب سایت‌های مختلف بتوانید در همان لحظه، اطلاعاتی از آن وب سایت مانند دامین اتوریتی، پیج اتوریتی، تعداد بک لینک‌ها، تعداد لینک‌های خروجی و… را مشاهده کنید. کافیست به آدرس زیر رفته و تولبار را نصب کنید:

https://moz.com/products/pro/seo-toolbar

تحلیل اعداد پیج اتوریتی و دامین اتوریتی

احتمالا پس از مشاهدۀ DA و PA وب سایتتان به دنبال تحلیل این اعداد و مقایسۀ آن با وب سایت‌های دیگر هستید تا بتوانید درک بهتری از وضعیت وب سایت خودتان داشته باشید. در ادامه می‌توانید مشاهده کنید که وب سایت‌های مختلف معمولا چه اعدادی را به‌عنوان DA و PA دریافت می‌کنند:

  • از ۱ تا ۲۰

معمولا وب سایت‌هایی که به‌تازگی راه‌اندازی شده و یا فعالیت جدی ندارد در این محدوده قرار می‌گیرند. اگر وب سایتتان را به‌تازگی راه‌اندازی کرده‌اید و یا هنوز کار بر روی سئوی سایتتان را آغاز نکرده‌اید، احتمالا دامین اتوریتی وب سایت شما در این محدوده قرار دارد. البته جای نگرانی نیست و شما می‌توانید با مطالعۀ کامل کتاب عملیات سئو و به‌کارگیری نکات آموزش داده شده، وضعیت سئوی وب سایتتان را بهبود دهید.

  • از ۲۰ تا ۳۰

این عدد همچنان بیانگر یک وب سایت کاملا معمولی است که در میان انجام کارهای روتین، نیم‌نگاهی نیز به فرایند سئو و لینک سازی دارد. این نوع وب سایت‌ها جای رشد بسیاری دارند و درصورتی‌که فعالیت بهتری ازنظر سئو داشته باشند، قطعا به نتایج بهتری دست خواهند یافت.

  • از ۳۰ تا ۴۰

وب سایت‌های نسبتا خوب در این محدوده قرار دارند. رسیدن به این اعداد نشان‌دهندۀ فاصله گرفتن از وب سایت‌های معمولی و حرکت به‌سوی جایگاهی خاص میان وب سایت‌های بزرگ است. اگر وب سایتتان در این محدوده قرار دارد یعنی می‌دانید که در حال انجام چه‌کاری هستید. همین روند را ادامه دهید و منتظر نتایج شگفت‌انگیز آن باشید.

  • از ۴۰ تا ۵۰

وب سایت‌هایی که در این محدوده قرار دارند وب سایت‌های خوبی هستند که احتمالا مخاطبان زیادی نیز دارند. اگر سایتتان در این محدوده قرار دارد، احتمالا شما مدیر یک کسب‌وکار اینترنتی در حال رشد هستید. اینکه توانسته‌اید به این اعداد دست پیدا کنید قابل تقدیر است اما هنوز جای پیشرفت بسیاری برای شما وجود دارد.

  • از ۵۰ تا ۷۰

وب سایت‌های بسیار خوب و شناخته شده که احتمالا مربوط به کسب‌وکارهای اینترنتی موفق هستند در این محدوده قرار دارند. این وب سایت‌ها معمولا درآمد بسیار زیادی کسب می‌کنند و به همین دلیل یک تیم شامل افراد متخصص در زمینۀ سئو و بهینه سازی سایت جهت رسیدگی به امور سئو استخدام کرده‌اند. ایده‌آل‌ترین حالت برای اکثر کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران، رسیدن به این سطح از موفقیت است.

  • از ۷۰ تا ۹۰

کمتر وب سایتی در ایران وجود دارد که به این اعداد دست یافته باشد. وب سایت‌هایی که در این محدوده قرار دارند معمولا توسط درصد بسیار زیادی از افراد جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرند و وب سایت‌هایی کاملا شناخته شده و مشهور هستند.

  • از ۹۰ تا ۱۰۰

معمولا علاوه بر وب سایت شرکت‌های مطرح و بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت، اپل، ویکی‌پدیا و یاهو، وب‌ سایت دانشگاه‌های معتبر جهان مانند دانشگاه UCLA، کمبریج، هاروارد و… نیز در این محدوده قرار دارند. رسیدن به این اعداد، رؤیایی دشوار و دست نیافتنی برای درصد زیادی از وب سایت‌های جهان است.

افزایش دامین اتوریتی و پیج اتوریتی

پس از آشنایی با مفهوم پیج اتوریتی و دامین اتوریتی، با روش مشاهدۀ اتوریتی سایت آشنا شدیم و سپس دیدیم که مقدار عددی اتوریتی وب سایت‌ها چه اطلاعاتی در مورد آن وب سایت به ما می‌دهند. احتمالا مهم‌ترین سوالی که در حال حاضر در ذهنتان وجود دارد این است که برای بالا بردن دامین اتوریتی و پیج اتوریتی وب سایتمان چه اقداماتی انجام دهیم؟ وب سایت‌های دیگر از چه روشی برای افزایش پیج اتوریتی خود استفاده می‌کنند؟ و سوالات دیگری که در ادامه به طور کامل به آن‌ها پاسخ خواهم داد.

احتمالا می‌دانید که الگوریتم و روش محاسبۀ پیج اتوریتی و دامین اتوریتی وب سایت‌ها کاملا مخفی است و نمی‌توان به طور قطع گفت که این دو پارامتر چگونه محاسبه می‌شوند اما خوشبختانه با آزمون و خطاهایی که توسط بسیاری از متخصصان سئو در سراسر دنیا انجام شده است، می‌توان نتیجه گرفت که لینک سازی بیشترین تاثیر را در افزایش پیج اتوریتی و دامین اتوریتی سایت دارد.

هنگامی که شما برای یکی از صفحات وب سایتتان لینک سازی می‌کنید، در واقع در حال افزایش پیج اتوریتی آن صفحه و دامین اتوریتی وب سایتتان هستید. به بیان دیگر، لینک‌های ورودی به یک صفحه از وب سایتتان بر روی پیج اتوریتی آن صفحه و اتوریتی دامنه وب سایتتان تاثیر مثبت دارد. (البته لازم است داخل پرانتز اشاره کنم که لینک سازی تنها برای یکی از صفحات وب سایتتان از نظر سئو کار درستی نیست و بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است با جریمه یا پنالتی گوگل مواجه شوید و موقعیت فعلی وب سایتتان را نیز از دست بدهید).

این مقاله بخشی از کتاب «عملیات سئو» نوشتۀ احمد اردیبهشت است. برای تهیۀ کتاب کامل لطفا بر روی عکس زیر کلیک کنید:

کتاب آموزش سئو - عملیات سئو

همه‌چیز در مورد پیج اتوریتی و دامین اتوریتی + روش افزایش آن‌ها
امتیاز 4.2 از مجموع 11 رای

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × یک =

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link