آموزش سئو

آشنایی با فاکتور Dwell Time و تاثیر آن بر سئو

dwell time چیست
احمد اردیبهشت
نوشته شده توسط احمد اردیبهشت

اگر از کاربرانی هستید که مطالب مربوط به سئو و بهینه سازی سایت را دنبال می‌کنید، قطعا این جمله را شنیده‌اید که «افزایش مدت زمان حضور کاربر در سایت، تاثیر مثبتی بر سئو دارد». در این مقاله قصد دارم علاوه بر آشنایی با فاکتوری به نام Dwell Time و تاثیر آن بر سئو سایت، در مورد باورهای نادرستی که در این زمینه وجود دارد توضیحاتی ارائه کنم.

Dwell Time چیست؟

معنای لغوی Dwell Time، «زمان ماندگاری» است اما در سئو دارای معنای دقیق‌تری است:

به مدت زمانی که کاربر پس از جستجوی کلمه کلیدی مشخصی وارد وب سایت شده و پس از آن، دوباره برای جستجوی همان کلمه کلیدی به موتور جستجو باز می‌گردد Dwell Time گفته می‌شود.

اجازه دهید با یک مثال، موضوع را کمی واضح‌تر بیان کنم. تصور کنید شما با جستجوی کلمه کلیدی «سئو» وارد وب سایت راستانا شده‌اید. در صورتی که چند ثانیه پس از ورود به راستانا، دوباره به گوگل برگشته و وارد وب سایت دیگری شوید، این سیگنال را به گوگل ارسال می‌کنید که «این وب سایت از کیفیت لازم برخوردار نبوده است و ترجیح می‌دهم برای رسیدن به پاسخ، به وب سایت دیگری مراجعه کنم». قطعا این اتفاق، یک امتیاز منفی برای ما خواهد بود زیرا کاربر با ورود به وب سایتمان به نتیجه‌ی مطلوبی نرسیده و پس از بازگشت به گوگل از وب سایت دیگری دیدن کرده است.

هرچه Dwell Time کمتر باشد، نشان دهنده‌ی عدم استقبال کاربر از وب سایت مورد نظر است و طبیعتا گوگل ترجیح می‌دهد وب سایت‌هایی را در رتبه‌های اول نمایش دهد که برای کاربران مفیدتر هستند. البته لازم به ذکر است که گوگل هیچگاه تاثیر Dwell Time بر سئو را تایید یا رد نکرده است. از آنجایی که فاکتور Dwell Time توسط وب سایت Moz.com ارائه شده است، عده‌ای از متخصصان سئو معتقدند که این فاکتور در رتبه بندی بی‌تاثیر است و در مقابل عده‌ای نیز معتقدند که Dwell Time تاثیر بسیار زیادی در سئو دارد.

من معتقدم Dwell Time در سئو بی‌تاثیر نیست.

آیا مدت زمان حضور کاربر در وب سایت اهمیت دارد؟

مطابق تعریفی که از Dwell Time ارائه کردیم، مدت زمان حضور کاربر در وب سایت تنها در صورتی اهمیت دارد که کاربر از طریق موتور جستجو وارد وب سایت شده باشد. در غیر این صورت امکان تشخیص مدت زمان حضور کاربر در سایت برای موتورهای جستجو وجود ندارد. زیرا موتورهای جستجو تنها از طریق مدت زمان بین جستجو و ورود کاربر به سایت تا مراجعه مجدد کاربر به موتور جستجو و ورود به وب سایت دیگر می‌توانند مدت زمان حضور کاربر در سایت را محاسبه کنند.

چند باور نادرست در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که در حالت عادی اگر کاربری با تایپ آدرس وارد سایت شده و مدت زمان زیادی را در سایت سپری کند تاثیر مثبت و در غیر صورت تاثیر منفی بر سئو سایت خواهد داشت درحالی که این فرضیه کاملا نادرست است. موتورهای جستجو هیچ ابزاری در اختیار ندارند تا بتوانند مدت زمان حضور تمامی کاربران وب سایتتان را محاسبه کنند. این امکان فقط در ابزارهای آمارگیر مانند گوگل آنالیتیکس، الکسا و… وجود دارد که هرکدام با ساز و کار مخصوص به خود می‌توانند مدت زمان حضور کاربر در سایت (Daily Time on Site)، میزان بازدید کاربر از صفحات مختلف سایت (Daily Pageviews per Visitor)، نرخ پرش یا خروج کاربر از سایت بدون مشاهده‌ی صفحات دیگر (Bounce Rate) و… را محاسبه کنند.

به عنوان مثال، گوگل آنالیتیکس از طریق کد جاوااسکریپتی که در قالب وب سایتتان قرار می‌دهید و الکسا از طریق تولباری که کاربران بر روی مرورگر خود نصب می‌کنند می‌تواند این پارامترها را محاسبه کند. از آنجایی که الکسا هیچ تاثیری بر سئو سایت ندارد، نیازی نیست نگران آمار و ارقام ارائه شده از سوی الکسا باشید. زیرا آمار الکسا تنها از طریق تولبار کاربران بدست می‌آید و قابل استناد نیست. ضمن اینکه هیچکدام از موتورهای جستجو از آمار الکسا برای رتبه بندی نتایج استفاده نمی‌کنند.

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند به دلیل اینکه گوگل مالک آنالیتیکس است، از آمار بدست آمده در آنالیتیکس، در رتبه بندی نتایج استفاده می‌کند اما گوگل به صراحت اعلام کرده است که از آمارهای آنالیتیکس هیچ استفاده‌ای در رتبه بندی نتایج نمی‌کند.

هنوز اختلاف نظرهای بسیاری در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت و تاثیر یا عدم تاثیر آن بر سئو وجود دارد. لطفا تجربه‌های خود را در این مورد با ما و سایر کاربران راستانا به اشتراک بگذارید.

آشنایی با فاکتور Dwell Time و تاثیر آن بر سئو
امتیاز 4.9 از مجموع 9 رای

دیدگاهتان را بنویسید

دو × 3 =

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link

ایمیلتان را وارد کنید و این هدایای ارزشمند را دانلود کنید.

یک جزوه الکترونیکی همراه با فیلم دوره آموزشی سئو

برایم ایمیل شود

نگران نباشید ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم.

close-link